Tarcza 4.0 podpisana przez Prezydenta - najważniejsze zmiany dla Agencji Zatrudnienia
23 czerwca Prezydent podpisał specustawę nazywana potocznie Tarczą 4.0. Od dzisiaj ustawa obowiązuje. Jakie najważniejsze zmiany można w niej znaleźć?
- Ustawa doprecyzowuje warunki zlecania pracy zdalnej (art. 3 specustawy zmieniany art. 77 pkt 1)
Pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. Środki pracy i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz jej obsługę logistyczną ma zapewnić pracodawca. Korzystanie ze źródeł i narzędzi nie dostarczonych przez pracodawcę jest możliwe o ile umożliwia bezpieczne z nich korzystanie z zapewnieniem ochrony tajemnic przedsiębiorstwa lub danych osobowych. Pracodawca ma prawo w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej, na polecenie pracodawcy, pracownik wykonujący pracę zdalną będzie prowadzić ewidencję wykonanych czynności - Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop (art. 15gc specustawy dodany art. 77 pkt 16)
Wysłanie pracownika na zaległy urlop może wyłącznie dotyczyć okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii. Pracodawca może udzielić niewykorzystanego dotychczas urlopu z poprzednich lat bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów. Pracownik zgodnie z poprawką Senatu jest zobowiązany taki urlop wykorzystać. Maksymalny wymiar urlopu udzielanego w tym trybie wynosi 30 dni - Pracodawca może obniżyć pracownikowi wynagrodzenie lub czas pracy. (dodany art. 15gb )
Pracodawca, który utracił znaczną cześć przechodów i jest w znacznej mierze obciążony funduszem wynagrodzenie, zgodnie z przepisami o Tarczy 4.0 będzie mógł:- obniżyć pracownikowi wymiar czasu pracy maksymalnie o 20%, ale nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie będzie niższe niż minimalne z uwzględnieniem czasu pracy
- obniżyć pracownikowi wynagrodzenie o 50% wprowadzając przestój ekonomiczny. Wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne, z uwzględnieniem czasu pracy.
- Pracodawca ma czas do 6 miesięcy na wprowadzenie obniżonego czasu pracy lub wynagrodzenia licząc od dnia zakończenia epidemii i wprowadzony stan obniżonego wynagrodzenia lub czasu pracy może trwać maksymalnie do 12 miesięcy.
Istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń to zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników, z uwzględnieniem składek na ubezpieczenia społeczne pracowników finansowanych przez pracodawcę i przychodów ze sprzedaży towarów lub usług (dalej iloraz kosztów i przychodów) z tego samego miesiąca kalendarzowego dowolnie wskazanego przez przedsiębiorcę i przypadającego od 1 marca 2020 r. do dnia poprzedzającego skorzystanie przez pracodawcę z jednego z uprawnień, nie mniej niż o 5% w porównaniu do takiego ilorazu z miesiąca poprzedzającego (miesiąc bazowy); za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
- Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca
Ustawa przewiduje przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8. Zasiłek przysługiwać ma niezależnie od tego, czy żłobek, przedszkole lub szkoła będą otwarte. - Wnioski do ZUS będzie można złożyć jedynie elektronicznie. (nowe brzmienie art. 15zs ust. 6)
nie będzie już możliwe, jak miało to miejsce dotychczas, złożenie tradycyjnego, papierowego wniosku drogą pocztową, ani w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnik chcący złożyć wniosek zmuszony będzie założyć konto w PUE i za pośrednictwem tej platformy złożyć wniosek. - Zleceniobiorca może sam złożyć wniosek o postojowe (art. 15zsa specustawy dodany art. 77 pkt 34)
- Umorzenie mikropożyczki możliwe bez składania wniosku.
Treść ustawy dostępna jest pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000108601.pdf