Aktualnosci

RAPORT O PRAWIE DLA FIRM W POLSCE: NIEŁAD W PODATKACH I POZORNE UŁATWIENIA

Nie uchwalono w ostatnim czasie praktycznie żadnych ustaw, które redukowałyby biurokrację i inne obciążenia przedsiębiorców – twierdzą Pracodawcy RP w dorocznym „Raporcie deregulacyjnym", do którego dotarła „Rzeczpospolita".

Eksperci tej organizacji przeanalizowali działania legislacyjne w okresie od listopada 2019 r. do października 2021 r. Wskazali wprawdzie kilka pożytecznych ustaw, ale doszli do niekorzystnego wniosku: prawo stało się niestabilne i nieprzewidywalne.

Nieład w podatkach

Autorzy raportu wskazali obszar podatków jako ten, w którym doszło do szczególnie niepokojących zjawisk. Wskazują na brak rzetelnych konsultacji przy reformie zwanej Polskim Ładem, ale zauważają też wiele innych niekorzystnych dla biznesu zmian. W analizowanym okresie wprowadzono bowiem wiele nowych danin i parapodatków, jak np. podatek cukrowy, opłata mocowa i tzw. podatek od deszczu. Nałożono też CIT na spółki komandytowe, zniesiono ulgę abolicyjną w PIT, a na sprzedawców detalicznych nałożono podatek handlowy.

„W kolejnych wystąpieniach przedstawiciele rządu mówili o obniżaniu podatków, podczas gdy zarówno przedsiębiorcy, jak i obywatele w sposób namacalny odczuli obciążenie swoich budżetów" – zauważają Pracodawcy RP.

Eksperci dostrzegli też, że mimo tych deklaracji Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej oficjalnie ogłosiło (niespecjalnie to eksponując), że szuka specjalistów, do których miałoby należeć „przygotowywanie koncepcji rozwiązań prawnych w nowo projektowanych daninach".

Autorzy raportu dostrzegli jednak w obszarze podatków dobry krok, jakim była ustawa z 19 lipca 2019 r. dotycząca ograniczenia zatorów płatniczych. Zauważyli, że jej instrumenty, w tym ulga na złe długi w PIT i CIT, wydają się nowoczesnym sposobem na istotne i w miarę skuteczne ograniczenie zatorów płatniczych.

Eksperci wskazują, że w analizowanym okresie poważnym problemem dla pracodawców była pandemia Covid-19 i jej różne wyzwania związane np. z pracą poza siedzibą firmy. Niestety, nie uchwalono zmiany w kodeksie pracy, która trwale regulowałaby ten problem. Zwiększono za to obowiązki pracodawców związane z funkcjonowaniem kas zapomogowo-pożyczkowych.

Źródło: Raport o prawie dla firm w Polsce: nieład w podatkach i pozorne ułatwienia | Media o nas (pracodawcyrp.pl)

Członkowie SAZ