Płaca minimalna 2021
W Radzie Dialogu Społecznego nie doszło do porozumienia ws. wysokości płacy minimalnej na przyszły rok. Teraz na stole leży propozycja rządowa. To 3000 zł brutto, czyli wzrost o 200 zł w stosunku do 2021 roku.
- Płacę minimalną trzeba ustalać w ramach dialogu społecznego. Władze publiczne mają dbać o politykę społeczną prowadzącą do produktywnego i pełnego zatrudnienia – przypomniał w programie prof. Wojciechowski. - Nie ma optymalnego poziomu płacy minimalnej – dodawał.
Przyznał, że chociaż ustalanie płacy powinno następować w dialogu społecznym to nie jest to proste. - Wystarczy, że jeden związek zawodowy nie zgodzi się do poziomu tej podwyżki i wówczas zawsze na końcu występuje rząd. Tak było np. dwa lata temu, gdy płaca minimalna wzrosła o 15 proc. Zdecydowanie powyżej inflacji. Rząd zaproponował nawet więcej niż związki zawodowe – tłumaczył prof. Wojciechowski.
- Istotne jest, żeby na temat płacy minimalnej był dialog pomiędzy związkami a pracodawcami, i żeby rząd nie starał się porządkować ogródka, który dotyczy tych dwóch stron – przekonywał.
Zaznaczał, że w Radzie Dialogu Społecznego rozmawiano także na temat regionalizacji płacy minimalnej. - W tej sprawie zdania są bardzo podzielone - również między pracodawcami. Płaca minimalna już dawno przekroczyła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Stąd myślenie o ograniczeniu płacy minimalnej w regionach, gdzie koszty są znacznie niższe. Pamiętajmy, że płaca minimalna pełni zawsze dwie funkcje - społeczną, w stosunku do kosztów utrzymania, i gospodarczą – zakończył prof. Wojciechowski.
Źródło: Nie ma optymalnego poziomu płacy minimalnej | Media o nas (pracodawcyrp.pl)