Aktualnosci

APEL ORGANIZACJI PRAW CZŁOWIEKA I ORGANIZACJI BRANŻOWYCH O ZANIECHANIE PRAC NAD PROJEKTEM USTAWY O WOLNOŚCI SŁOWA W SERWISACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

 

Projekt przewiduje powołanie Rady Wolności Słowa, która nie spełnia podstawowych warunków niezależności i transparentności działania. Dodatkowo Rada będzie mogła podejmować swoje decyzje na podstawie bardzo nieostrych i uznaniowych kryteriów, co tworzy duże ryzyko nadużycia władzy.

Projekt nakłada również nowy obowiązek retencji danych na podmioty świadczące usługi internetowe. Nie tylko zwiększa to znacząco niebezpieczeństwo arbitralnej inwigilacji w sieci, ale jest także niezgodne z unijną dyrektywą o prywatności i łączności elektronicznej oraz orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE. Ponadto propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości zawiera rozwiązania, które są niespójne z procedowanym obecnie w UE projektem rozporządzenia „Akt o usługach cyfrowych”.

Z uwagi na przewidziane w projekcie zasadnicze odstępstwa od standardów ochrony wolności słowa oraz zharmonizowanych europejskich ram prawnych z zakresu regulacji treści i wzmocnienie rynku usług cyfrowych w UE, nie jest możliwe stworzenie na bazie aktualnego projektu ustawy takich rozwiązań, które nie powodowałyby konfliktu z obecnie obowiązującymi i procedowanymi projektami regulacji unijnych.

Wejście w życie projektu ustawy w wersji przedłożonej spowoduje nie tylko brak pewności prawnej użytkowników i przedsiębiorców, ale może prowadzić w szybkim czasie do eskalacji potencjalnych konfliktów na poziom międzynarodowy.

Zgadzamy się, że użytkownicy platform internetowych powinni mieć zapewnioną możliwość weryfikowania ich decyzji moderacyjnych, a także dostęp do skutecznych mechanizmów identyfikacji sprawców naruszeń w sieci. Nie powinien być to jednak pretekst do wprowadzania rozwiązań, które zamiast chronić wolność w Internecie, mogą wyrządzić znacznie więcej szkody niż pożytku.

Apel organizacji praw człowieka i organizacji branżowych o zaniechanie prac nad projektem ustawy o wolności słowa w serwisach społecznościowych | Apele (pracodawcyrp.pl)

Członkowie SAZ