Aktualnosci hr

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego z udziałem Prezydenta RP

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. W posiedzeniu uczestniczył Prezydent RP – Andrzej Duda. Obrady prowadził Przewodniczący Rady - Piotr Duda.

 

Strona rządowa była reprezentowana przez Wiceprzewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Elżbietę Rafalską - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Mateusza Morawieckiego - Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Annę Zalewską - Minister Edukacji Narodowej, Dawida Jackiewicza - Ministra Skarbu Państwa, Krzysztofa Tchórzewskiego - Ministra Energii, Konstantego Radziwiłła - Ministra Zdrowia, Stanisława Szweda - Sekretarza Stanu w MRPiPS oraz Hannę Majszczyk - Podsekretarza Stanu w MF.

Oprócz statutowych członków RDS w spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Banku Światowego: Andrew Mason i Jan Rutkowski.

 

Obrady Rady poprzedziła uroczystość nadania jednej z sal w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” imienia śp. Tadeusza Chwałki, Przewodniczącego FZZ w latach 2010-2015, Wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego w 2015 r., który zginął tragicznie w dniu 11 listopada 2015 r.

 

Przedstawiciele Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność” podczas posiedzenia odnieśli się do projektu ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą, który przewiduje systemowe uregulowanie wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych w systemie.

 

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do wszystkich stron o rozwiązanie problemu w duchu porozumienia.

 

Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w swoim wystąpieniu podkreśliła, że dialog w Polsce powoli zostaje odbudowywany. Zaznaczyła, że dla rządu jest on bardzo ważny i zapewniła, że w sprawach społeczno-gospodarczych, ważnych z punktu widzenia związków zawodowych i organizacji pracodawców, strona rządowa dołoży wszelkich starań, aby projekty aktów prawnych były konsultowane w Radzie Dialogu Społecznego w odpowiednim czasie i trybie.

 

W drugiej części spotkania przedstawiciele Banku Światowego przedstawili zebranym członkom Rady prezentację na temat „Płacy minimalnej na świecie i w Polsce – co mówią
dane ?”.

 

Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało podwyższenie płacy minimalnej na przyszły rok do kwoty 1920 zł. Podkreślił, że resort chce utrzymać poziom płacy minimalnej jaki był w ubiegłym roku tj. na poziomie 45% średniej płacy. Modelem do jakiego strona rządowa chciałaby dążyć jest to propozycja zawarta w projekcie obywatelskim,  czyli dochodzenie płacy minimalnej do 50%  płacy średniej, ale przy uwzględnieniu wzrostu PKB.

 

Minister poinformował, że obecna sytuacja dotycząca rynku pracy jest zdecydowanie lepsza, gdyż w kraju jest najniższy poziom bezrobocia od 25 lat.

Źródło: www.mpips.org.pl

Członkowie SAZ