Koniec z syndromem pierwszej dniówki
Sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach wydała pozytywną opinię rządowemu projektowi nowelizacji Kodeksu pracy. Wprowadzone zmiany mają zlikwidować tzw. syndrom pierwszej dniówki.
Podczas posiedzenia, które odbyło się w środę 27 kwietnia br. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zaproponował zmianę terminu wejścia w życie ustawy. Po uzgodnieniach komisja przyjęła poprawkę i ustaliła, że będzie to 1 września 2016r.
Przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt zakłada, że pracodawca będzie musiał podpisać umowę z pracownikiem oraz zapoznać go z regulaminem firmy przed dopuszczeniem go do pracy, a nie jak było do tej pory do końca pierwszego dnia jej wykonywania. Takie rozwiązanie ma zapobiec nielegalnemu zatrudnianiu pracowników.
- Zaproponowane zmiany dają gwarancję legalnego zatrudniania, a co się z tym wiąże bezpieczeństwo i komfort pracy dla pracowników – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Nowe przepisy ułatwią działanie Państwowej Inspekcji Pracy. Wielokrotnie podczas kontroli dochodziło do nadużyć. Osoby nie posiadające umowy wskazywane były jako pracujące pierwszy dzień, co powodowało wzrost nielegalnego zatrudnienia.
Teraz projekt nowelizacji ustawy zostanie skierowany do Sejmu na drugie czytanie.
Źródło: Mpips.gov.pl